Добровільна рятувальна група “Білий Слон” (далі ДРГ БС) — один із перших проєктів в напрямку розвитку Української карпатської гірської добровільної рятувальної служби як невід’ємного елемента безпечних мандрівок та активного відпочинку в горах, що функціонує паралельно та у тісній співпраці з Державною службою України з надзвичайних ситуацій. 

Проєкт засновано та підтримується компанією TURE, мережею кемпів “Білий Слон” у Карпатах та “Білий Бізон” на Дністрі. 

Команда добровільних рятувальників формується з гідів компанії "TURE", проте можливе залучення охочих зі сторони. 

Роботу зі створення такої структури проводимо вже давно, суміщаючи зі своєю основною діяльністю — організацією активного відпочинку в горах, на воді й під землею. 

До функціонування та розвитку проєкта залученні також інші люди та організації, що в різні періоди та в міру своїх можливостей сприяли його розвитку.

Зима в горах — місце зі складними й часто непередбачуваними  умовами. Оскільки у напрямку зимового порятунку маємо найбільший досвід, на цьому етапі становлення ДРГ БС працюватимемо саме у цій царині.

Детальніше про нашу роботу можна дізнатися на таких ресурсах та у соцмережах:

|https://acs.ture.ua (серія пригодницьких змагань),
|www.ture.ua (комерційна діяльність),
|Youtube (відео з мандрівок, змагань тощо),
|Fb-сторінки: добровільні рятувальники "Білий Слон"TURE, кемп "Білий Слон", кемп "Білий Бізон", Turbowinter,
|Instagram: TURE, Білий Слон, Білий Бізон.

основні завдання Громадської Рятувальної Служби

головні цілі


СПІВПРАЦЯ ІЗ ДЕРЖАВНОЮ РЯТУВАЛЬНОЮ СЛУЖБОЮ

  • Взаємодія із державною гірською рятувальною службою у проведенні пошуково-рятувальних робіт, спільні профілактично-навчальні заходи тощо. Взаємодія в основному вибудовується в межах нашої основної роботи - найвисокогірнішого хребта Українських Карпат - Чорногора. Можлива взаємодія і в інших гірських районах.

ЗАПОБІГАННЯ НЕЩАСНИМ ВИПАДКАМ У МАНДРАХ

  • Профілактика нещасних випадків серед туристів в горах і на воді (лекції, семінари, роз'яснювальна робота, пункти прокату лавинного та іншого спорядження). Моніторинг лавинної ситуації.

БЕЗПЕКА ПІД ЧАС ЕКСТРЕМАЛЬНИХ ЗМАГАНЬ

  • Уживання необхідних заходів задля  безпеки під час різноманітних екстремальних змагань.

ГІРСЬКІ РЯТУВАЛЬНІ ПУНКТИ

  • Організація та функціонування стаціонарних гірських рятувальних пунктів на базі мережі наших кемпів.

БЕЗПЕКА НА МАРШРУТАХ

  • Заходи спрямовані на підвищення безпеки на маршрутах (маркування маршрутів, у т. ч. зимове, прочищення русел річок від дерев тощо).

РЕСУРС З ОБМІНУ ДАНИМИ

  • Створення ефективного ресурсу з обміну інформацією про безпеку (лоції річок, інформація про рівень води, моніторинг лавин, прогнози погоди тощо).

звіт за 1997–2020

історія становлення

Коротко про передумови та історію діяльності TURE у напрямку створення громадської рятувальної служби.

1997–2012
1997–2005

✓ Туризм у форматі хобі. 

Літні та зимові гори, альпінізм, гірський туризм, спелеологія, водний туризм, велотуризм, змагання та спортивні виїзди. 

✓А ще навчання з альпінізму та екстремального водного туризму.

Кожен зі згаданих напрямків містив елементи порятунку людей у горах та на воді.

2005–2012

Розпочинаємо діяльність у комерційному туризмі. Працюємо гідами на гірських та рівнинних ріках, у зимових горах, печерах тощо.

Продовжуємо підтримувати спортивний туризм (спортивні походи, змагання тощо). 

Беремо участь у медичних курсах Червоного Хреста. У цей період відбувались навчання з порятунку в печерах від Юрія Касьянова.

Починаючи з 2012 року налагоджуємо взаємодію із професійними гірськими рятувальниками. Беремо участь у спеціалізованих курсах (лавинна безпека тощо) в Україні та за її межами (Високі Татри, Польські Бескиди, Карконоші), що проводяться рятувальними службами Чехії, Словаччини, Польщі за сприяння Вишеградського фонду (грантова програма з безпеки у горах). Відтоді щорічно приєднуємось до таких заходів. Із часом починаємо й самостійно — за участю іноземних рятувальників та підтримки Вишеградського фонду — організовувати такі навчання в Україні.

2012–2015
2012

Ales Kucera, керівник програми з безпеки у горах за сприяння Вишеградського фонду, запросив нас на перший такий курс наприкінці січня 2012 року на Драгобрат (Українські Карпати, Свидовець).

Відтоді завдяки його зусиллям у нас розпочалася взаємодія у напрямку громадської рятувальної служби, що переросла у цілий ряд подій.

Перші курси 2012 року на Драгобраті>>


2016–2017
2016

✓ Курси гірських рятувальників у Чехії (гірський масив Карконоші)
Перші дні курсу >>
Один із днів >>
Ще один день >>
Про курс і нашу участь на закордонному ресурсі >>

✓Із 2016 розпочинаємо здійснювати моніторинг лавинної ситуації у горах — у районі нашої роботи (схили Чорногірського хребта) — та навчаємо робити це своїх гідів. Не полишали цю справу усі подальші зими і плануємо здійснювати це у майбутньому. 

✓ Беремось за організацію в Україні курсів з лавинної безпеки із залученням іноземних спеціалістів. Такі курси стають традиційними. 

Перший курс 2016 року проводимо на базі нашого кемпу “Білий Слон” у Карпатах >> .

✓ Того ж року повторно беремо участь у курсах Червоного Хреста >>.

Здобуваємо міжнародну сертифікацію від IRF (International Rafting Federation): Trip Leader, Raft-Guide та Kayak-Safety (каякер-рятувальник). 

Деталі тут >>, тут >> або тут >>.

2017

✓ Організовуємо лавинний семінар у кемпі “Білий Слон” із залученням іноземних рятувальників (за сприяння Вишеградського фонду). 

Відео з семінару >>

На курсі, що організували, близько знайомимось та налагоджуємо співпрацю із підрозділом ДСНС на горі Піп Іван Чорногірський в особі його керівника Тараса Бринди (зараз він уже керує кількома рятувальними підрозділами: Верховинським, Косівським та Явірницьким).


2018–2019
2018

✓ Беремо участь у рятувальній операції на горі Піп Іван Мармороський>>

За підсумками цієї операції створюємо робочу групу, яка працює над розробкою та реалізацією пілотного проєкту Громадської рятувальної служби. 

До робочої групи належать: TURE TEAM, представники ДСНС в Івано-Франківській області, представники Муніципальної Варти Івано-Франківська, представники ГО “Карпатські стежки” та мережі магазинів туристичного спорядження “Gorgany”.

Наразі у межах пілотного проєкту проведено серію заходів: рятувальні операції, навчання, профілактичні заходи, — створено інформаційний канал для обміну інформацією про пошуково-рятувальні операції та залучення допомоги.
Її учасники регулярно залучаються як громадські рятувальники до різноманітних пошуково-рятувальних операцій. 

Беремо участь та стаємо співорганізаторами курсів гірських рятувальників, що організовуються чеськими рятувальниками для наших гідів та рятувальників Чорногірського гірського пошуково-рятувального посту за підтримки Вишеградського фонду.

Деталі тут>>

Активно просуваємо знання та навички щодо безпечної організації екстремальних комерційних сплавів, займаємось підготовкою своїх гідів. 

Про роботу рятувальника-каякера можна почитати тут>>
Загалом про безпеку сплавів>>

✓ Беремо участь в організації та проведенні інформаційно-навчального заходу "Дністер для всіх" - "Подорожуй безпечно" спільно з Тернопільською ОДА, спеціальним рятувальним загоном ДСНС та групою туристичний організацій, що працюють на Дністрі. 

Фото з події>>

Власним коштом із залученням ГО “Карпатські стежки” проводимо маркування пішого та велосипедного маршруту на Дністрі (у межах Дністровського каньйону). Мета — підвищити безпеку та комфорт мандрівок. Проєкт пробний і матиме продовження. 

Відео про це тут>>

Брали участь у відновленні туристичного маркування на Чорногірському хребті (найвисокогірніший хребет України). 

Відео про це тут>>

У листопаді 2018 запускаємо серію профілактичних зустрічей спільно з гірськими рятувальниками під назвою “Безпечні Гори”. Зустрічі проходять в обласних центрах Західної України (Івано-Франківськ, Чернівці, Тернопіль, Львів) та у місті Києві.
Фото першої зустрічі в Івано-Франківську>>
Відео зустрічі у Львові>>
Так виглядали події у Fb>>
За результатами зустрічі формуємо корисний ресурс з основними тезами зустрічей — Безпечні гори

✓ Пропагуємо безпечні зимові мандрівки на популярних серед туристів каналах і ресурсах.

Відео від “ПроПоходи”/лавинне спорядження>>

Відео від “ПроПоходи”/моніторинг лавинної ситуації>>

2019

Беремо участь та стаємо співорганізаторами курсів гірських рятувальників.
Деталі тут>>, тут>> і тут>>
У програмі курсу: лавинна безпека, домедична допомога (викладають представники Мальтійської служби порятунку), загальні правила роботи гірського рятувальника.

Беремо участь у рятувальній операції на горі Піп Іван Чорногірський (транспортування потерпілих та тих, хто загинув).
Нотатка з висновками про цю трагедію>> Отримуємо грамоти за результатами участі в якості громадських рятувальників>> 

Беремо участь та стаємо співорганізаторами курсів гірських рятувальників із залученням іноземних спеціалістів та за підтримки Вишеградського фонду.
Фото з події тут>>
Відео з події тут>>

Наші хлопці беруть участь у порятунку людей під час трагедії, що сталася 06.05.2019 на Чорному Черемоші, коли автомобіль із туристами впав з кручі в ріку. Залучення наших гідів відбулося у межах програми нашої взаємодії з рятувальниками ДСНС в Івано-Франківській області.
Про трагедію тут>>

Команда наших хлопців бере участь у курсах від International Rafting Federation, що відбуваються у Боснії та Герцеговині на ріці Тара. На курсах здобувають навички порятунку людей на бурхливих ріках та відповідну міжнародну сертифікацію RaftGuide, TripLeader та IRF Instructor.
Відео з навчань>>
Трохи інфо про навчання>>

✓ Беремо участь в організації та проведенні інформаційно-навчального заходу "Дністер для всіх" - "Подорожуй безпечно" спільно з Тернопільською ОДА, спеціальним рятувальним загоном ДСНС та групою туристичний організацій, що працюють на Дністрі. 

Відео з події >>
Фото з події>>

Розпочали будівництво високогірного туристичного притулку, на базі якого буде розгорнуто пост громадської рятувальної служби.
Деталі тут >>

✓ 12–15 серпня навчання на вершині гори Піп Іван Чорногірський «Організація аварійно-рятувальних робіт на скельному рельєфі".
Надання кваліфікованої першої допомоги» >>
Відеозвіт за 2019 рік і не тільки>>


2020

Відбулась серія зустрічей “Безпечні Гори” протягом грудня 2019 – січня 2020 спільно з ДСНС в Івано-Франківській області. Охопили сім міст: Івано-Франківськ, Рівне, Київ, Житомир, Чернівці, Тернопіль, Львів. Близько 400 учасників загалом.
Короткий підсумок зустрічей >>

17–23 січня стажування у гірській рятувальній службі Чехії 

Відео з одного дня >>

 03–05 березня відбувся спільний зимовий навчально-тренувальний збір Спеціалізованої пошуково-рятувальної частини та громадських рятувальників-волонтерів
Підсумок навчально-тренувального збору >>
Стаття про навчання на сторінці Управління ДСНС України в Івано-франківській обл. >>

✓ Гіди "TURE" беруть участь у рятувальній операції в горах 08.03.2020 в околиці гори Смотрич (1898 м н. р. м.; Чорногірський хребет)
Детальний опис події та відео >>
ЗМІ про рятувальну операцію >>

✓ 21 травня гіди "TURE" беруть участь у рятувальній операції в районі ур. Ґаджина та г. Шпиці.
Детальний опис події >>

✓ Протягом літа та осені зусиллями гідів TURE прочищено туристичні стежки в околицях кемпу "Білий Слон" та гірської хатини "Білий Слон. Ґаджина", а саме: на г. Смотрич, г. Вухатий Камінь, г. Шпиці, в ур. Кізі Увлоги.

Прочищені стежки підтримуються у належному стані задля зручності мандрівників, а також з метою полегшення евакуації потерпілих за допомогою спеціальних засобів транспортування.


✓ 12 листопада гіди "TURE" беруть участь в інтенсиві з надання першої медичної допомоги, що відбувся 
в приміщенні Муніципальної варти Івано-Франківська. 
Курс проводив Юрій Титоренко.

✓ 21–23 грудня відбувся зимовий навчально-тренувальний збір гірських рятувальників у Карпатах на базі кемпу "Білий Слон. Дземброня" та гірської хатини "Білий Слон. Ґаджина". 

У заході взяли участь рятувальники 4-ї Спеціалізованої пошуково-рятувальної групи Управління ДСНС України в Івано-Франківській області у складі Верховинського та Явірницького відділень, Добровільні рятувальники "Білий Слон" та добровільні рятувальники з NGO SAFE CARPATHIANS.

Детальніше про подію >>
Відеозвіт >>


2021

✓ 8–9 лютого відбувся спільний дводенний сніго-лавинний семінар добровільних рятувальників та Спеціалізованої пошуково-рятувальної частини ДСНС в урочищі ”Заросляк” та на схилах г. Говерла. Організатори: Управління ДСНС України в Івано-Франківській області та Добровільна рятувальна група "Білий Слон".
Серед цілей заходу — створення інформаційно-безпекового поясу в Українських Карпатах: запровадження широкої мережі збору й аналізу лавинних даних, а також публікації їх в загальному доступі на відповідних ресурсах.

Читати більше + відеозвіт>>
Про подію на Fb-сторінці Управління ДСНС України в Івано-Франківській області>>

✓ 22–25 лютого гіди TURE підвищували кваліфікацію на лижнихкурсах від Anton Ski School - школа горных лыж и сноуборда.Адже гірський рятувальник має добре пересуватись та спускатись на лижах, бо це найзручніший спосіб дістатися в потрібну точку в горах взимку, якщо враховувати карпатську специфіку.

Читати більше >>
Відео >>

✓ Добровільні рятувальники "Білий Слон" отримали спорядження від Bergwacht München (Баварська рятувальна служба).
Щиро вдячні за підтримку.

Читати більше >>

09–11 березня добровільні рятувальники "Білий Слон" та "LUFT skitour" взяли участь у навчально-тренувальному зборі на Драгобраті.

Головна мета навчання — відпрацювання техніки катання на лижах та надання ПМД із транспортуванням потерпілих в ак'ї.

Відео >>

✓ 15 квітня прочищено поріг "Ворітця" на сплавній ділянці р. Білий Черемош.
Коротке відео та деталі >>

✓ 02 травня рятувальна операція на р. Чорний Черемош.
Відео та деталі операції >>

✓ 15 - 18 липня взяли участь та долучились до організації курсу гірських рятувальників"Пошук потерпілих у високогірній місцевості та їх транспортування за допомогою спеціального спорядження та обладнання".
Короткий звіт курсу >>

✓ Гіди TURE беруть участь у пошуковій операції в горах 15.08.2021 в околиці гори Говерла.
Звіт з пошукових робіт >>

НАЙБЛИЖЧІ ПЛАНИ

Спільні навчання з рятувальниками | ПРОТЯГОМ РОКУ

спільні навчання з рятувальниками IV СПРГ (Косів, Верховина, Піп-Іван): медицина, лавинна безпека, тренувальна рятувальна операція (нічна), орієнтування/навігація/програми

Курси International Rafting Federation | ВЕСНА 2020
|rafting guides, trip leader, safety kayaker на річках до ІІІ класу
|white water rescue на річках до III класу
моніторинг лавинної ситуації | протягом сніжного сезону
моніторинг лавинної ситуації на схилах Чорногірського хребта (ур. Ґаджина, г. Шпиці, г. Ребра, пол. Чуфрова, г. Смотрич)
РЕЄСТРАЦЯ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ | ВЕСНА

реєстрація громадської організації та робота в напрямку організації фінансової підтримки для сталого розвитку і функціонування ДРГ БС

укомплектування гірських рятувальних постів ДРГ БС

наповнення необхідними матеріалами рятувальні пости у гірській хатині "Білий Слон. Ґаджина" та кемпі "Білий Слон. Дземброня": зокрема придбання аптечок, сумок рятувальних медичних в комплекті тощо

змагання гірських рятувальників | весна
|перші змагання гірських рятувальників у зимових горах спільно з ДСНС
|локація: Чорногірський хребет, урочище Ґаджина


РОЗРОБКА МЕРЕЖІ ТА ПРЕДСТАВНИЦТВ ГІРСЬКОЇ РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

пошук і залучення до процесу інших людей та організацій (Коломия, Драгобрат, Боржава  тощо)

введення рятувальних елементів у змагання TURE
| під час скітурингового змагання "Кубок Білого Слона" відбуватиметься рятувальний етап — Rescue Race, що передбачає використання лавинного спорядження для пошуку потерпілого та проведення СЛР

| програма змагання каякерів та рафтерів на Чорному Черемоші "Той, що греблю рве" уже кілька років поспіль містить етап із рятувальними роботами на білій воді, а у 2021 до них додасться ще й надання невідкладної допомоги
календар змагань від TURE

Річкові проєкти

1. Прочищення річок і маркування маршрутів (старт, фініш, складні ділянки), зокрема ріки Турбат. 2. Встановлення автоматичної станції вимірювання рівня води на Чорному Черемоші з метою інтегрування отриманих даних у RiverUP.

Навчальні курси для зацікавлених | ПРОТЯГОМ СНІЖНОГО СЕЗОНУ
лавинна безпека, пересування у зимових горах, скітур
Прочищення і маркування туристичних маршрутів | весна–осінь
Підтримання в належному стані уже прочищених стежок та маркування нових маршрутів рятувальних евакуацій.
створення вебресурсу із описами маршрутів
інтернет-ресурс із деталізацією гірських/водних маршрутів: треки, цікаві об'єкти, відстані etc.

про діяльність TURE на іноземних ресурсах

ІНОЗЕМНІ РЯТУВАЛЬНИКИ ПРО TURE


Laviny na Zakarpatí

V rámci malého grantu Mezinárodního visegrádského fondu, zaměřeného na lavinovou prevenci v ukrajinských Karpatech, proběhla v pátek 20.dubna tisková konference, kde partneři projektu shrnuli zimní sezonu 2011/2012.

ЧИТАТИ ДАЛІ...


https://www.treking.cz | квітень 24, 2012

Čeští záchranáři na Svidovci

Čeští záchranáři, spolu s kolegy ze Slovenska a Polska, navázali na setkání s ukrajinskými kolegy ze Zakarpatské oblasti v roce 2009. Nyní prezentovali práci s lavinovými vyhledávači a sondování, představili různé typy běžně dostupné na trhu.

ЧИТАТИ ДАЛІ...


http://karpaty.net | лютий 3, 2012

Zimní sezona 2014 v ukrajinských Karpatech

Tento rok pokračoval díky podpoře projektu Visegrádského mezinárodního fondu (IVF) projekt lavinová prevence v ukrajinských Karpatech. Ve spolupráci s Horskou službou České republiky, Střediskem lavinové prevence...

ЧИТАТИ ДАЛІ...


http://karpaty.net | квітень 30, 2014

Ukrajinští kolegové v Krkonoších

V rámci malého grantu Visegradského mezinárodního fondu a partnerství Horské služby České republiky se tento týden zúčastňují tři ukrajinští horští vůdci, skialpinisti a dobrovolní záchranáři z nevládní turistické a lyžařské organizace POHID Tarnopil...

ЧИТАТИ ДАЛІ...


http://karpaty.net | березень 03, 2015

Lavinový kurz pro ukrajinské horské vůdce a záchranáře

Díky malému grantu Mezinárodního Visegradského Fondu "Avalanche prevention and monitoring the avalanche situayion in the Ukrainian Carpathians" se podařilo navázat na projekt lavinové prevence...

ЧИТАТИ ДАЛІ...


http://karpaty.net | січень 26, 2016

Ukrajina bohatá na sníh

Tuto zimní sezónu, bohatou na sněhové srážky především ve střední a východní Evropě, můžeme dále pokračovat v projektu lavinové prevence v ukrajinských Karpatech díky podpoře malého grantu Mezinárodního Visegradského fondu.

ЧИТАТИ ДАЛІ...


http://karpaty.net | лютий 14, 2017

Ukrajina pod hromadami sněhu

Tato zima připomíná staré dobré zimy, bohaté na sníh. Od Alp, kde stále leží až 6 metrů sněhu (například v Andermattu na Gemsstocku) nebo na švýcarsko-francouzském pomezí s 4,5 metry, až po ukrajinské Karpaty.

ЧИТАТИ ДАЛІ...


http://karpaty.net | квітень 09, 2018

Vrchol nepřijal účastníky kurzů. V ukrajinských Karpatech nastupuje nová generace záchranářů

Tato zimní sezóna přinesla v ukrajinských Karpatech záchranářům nárůst záchranných akcí, ale také již 4 oběti z řad ukrajinských turistů...

ЧИТАТИ ДАЛІ...


http://karpaty.net | березень 18, 2019


телефонуйте, пишіть, запитуйте

КОНТАКТИ


Стосовно питань співпраці звертайтесь до координатора проєкта Володимира Горона.