Рафтинг у Карпатах

термінологія, типи човнів, огляд річок

Сплави гірськими ріками у Карпатах поступово з чогось нового та незвичного стають розповсюдженим явищем і за популярністю наближаються до гірських лиж (замінюють їх у теплу пору року). 

Спробуємо з'ясувати, що таке рафтинг, як правильно готуватися до нього та вибирати варіанти цього виду розваг. 

Спершу відкриємо суть основних термінів та понять.

РАФТИНГ

Термін, що прийшов до нас із Заходу та набув узагальнювального значення для більшості активностей на воді. Якщо ж бути точним в його означенні, то це "сплав на рафтах". Хоча зараз, у ширшому значенні, вживається на позначення "сплаву на різнотипних човнах гірськими ріками". У Карпатах можна зустріти словосполучення “рафтинг на байдарках”.

У вжиток поступово входять такі терміни, як "рафт-табір", "рафт-кемп" та навіть "байдорафт". Рафтинг, за міжнародними стандартами, має шість рівнів складності. Чим складніший та небезпечніший поріг чи річка, тим до вищого рівня їх зараховують.

КАЯКІНГ

Це сплави водними просторами на каяках. Переважно це слово асоціюється із чимось екстремальним та небезпечним, хоча каякінг може відбуватися як на рівнинних ріках, озерах, морях, так і на гірських (white water kayaking).

Існує чимало видів каякінгу: екстремальний (white water), слаломний (олімпійський вид спорту), на спокійній воді, рекреаційний, туристичний, морський, експедиційний, серфінг та фрістайл на каяках, рибальський. Кожен вимагає спеціальних човнів, що різняться за довжиною та шириною.

Цей вид сплавів передбачає повне “злиття” з човном. Тут можливе виконання складних маневрів (наприклад, ескімоський переворот, картвіл, луп), проходження навіть дуже вузьких ділянок та найскладніших порогів. Вимагає спеціального спорядження: каяк, весло, шолом, жилет, спідниця.

СПЛАВИ

Рідніше для наших теренів слово на позначення різних водних активностей. Хоча останнім часом все частіше використовується для опису спортивних категорійних мандрівок або ж сплавів на рівнинних ріках. Наприклад, зрідка почуєш “рафтинг на Дністрі”, частіше “сплави на Дністрі”. 

Сплави відбуваються на різних плавзасобах: каное, каяках, катамаранах, байдарках, рафтах, плотах та SUP-дошках. 

Сезон сплавів триває переважно від квітня до жовтня. Хоч на гірських ріках можна починати й швидше, а на рівнинних завершувати пізніше.

ТИПИ ЧОВНІВ

особливості й переваги

ОГЛЯД РІК, РАЙОНІВ І СЕЗОНІВ ДЛЯ РАФТИНГУ

В Україні гарантовано придатною для сплавів у будь-який теплий сезон є ріка Чорний Черемош на ділянці с. Дземброня — с. Красник, 10 км. Саме цим і зумовлена найбільша популярність ріки Чорний Черемош для організації рафтинг- і каяк-турів. Інші ріки використовуються для організації рафтингу / каякінгу або у весняний час (квітень–травень), або в періоди сильних дощів і паводків.

Переважно на ріки Карпат організовують одноденні радіальні виїзди з кемпів. Під час таких виїздів відбувається кількаразове проходження найцікавіших порожистих ділянок ріки протяжністю 10–15 км і повернення до кемпу. Попри це можна проводити й лінійні сплави тривалістю 5–6 днів. Зазвичай, карпатські ріки дозволяють здійснити 2–3-денні сплави в гірській частині (з порогами, водоспадами тощо), а потім перетворюються в традиційні рівнинні ріки з мальовничими берегами.

Якщо говорити про складність, то переважно це ріки ІІ–IV категорії складності (к. с.). Тож сплав ними можливий у випадку певного досвіду рафтингу на гірських ріках або супроводу досвідченого гіда. У період сильних паводків складність деяких ділянок на деяких ріках може зростати (Прут, Мізунка, Чорна Тиса).

Ріка Чорний Черемош за складністю коливається у межах ІІ–ІІІ к. с. і за умови середнього рівня фізичної підготовки та коротких навчань / тренувань навіть люди без досвіду можуть здійснити самостійний сплав на надувних маломірних човнах (1-, 2- і 3-місних надувних каяках).

КЕМП "БІЛИЙ СЛОН"

  • розташований просто на березі Чорного Черемошу у с. Дземброня
  • за рівнем якості, облаштованості та повноти послуг наближається до кращих європейських зразків

НАЙЦІКАВІШІ РІКИ ДЛЯ РАФТИНГУ ТА КАЯКІНГУ В КАРПАТАХ

Чорний Черемош, Білий Черемош, Прут,
Чорна Тиса, Свіча, Мізунка, Опір, Стрий

ЧОВНИ та одяг ДЛЯ РАФТИНГУ

Зазвичай, для організації рафтингу в Карпатах використовують 6–8-місні рафти, надувні каяки (одно-, дво- чи тримісні), а також катамарани (дво-, чотири- й шестимісні). Для людей, які мають належний досвід і підготовку, доступні сплави на поліетиленових white water каяках.

Найкомфортнішим для сплавів є неопренові чи сухі комбінезони. В Україні можна знайти якісний і недорогий варіант такого одягу від місцевого виробника http://ordana.com/.
Спорядження для рафтингу і каякінгу (човни, одяг, жилети, весла й шоломи) можна взяти напрокат у кемпі “Білий Слон”.

З КИМ ЇХАТИ НА РАФТИНГ?

ВОДНЕ СПОРЯДЖЕННЯ
Якщо спорядження, що використовується під час сплавів, сучасне, якісне та різноманітне, то це означає, що ви отримаєте добротний та безпечний відпочинок. Адже зовсім нецікаво сплавлятись по низькій воді на величезних рафтах. У таких випадках набагато доречнішими будуть малі рафти чи надувні каяки. Так само зі зростанням вашого рівня майстерності обов’язково варто спробувати інші човни (аж до white water каяків) та отримати свою порцію адреналіну. 

Окремо слід звернути увагу на засоби безпеки: жилети, шоломи, весла та одяг для сплаву. Ці речі мають бути сучасними, якісними та відповідати вимогам безпеки. Якщо ж говорити про одяг, то він повинен забезпечувати комфортний сплав: доречні різноманітні комбінації з урахуванням човна, на якому ви сплавляєтесь.


КВАЛІФІКАЦІЯ ГІДІВ
Це запорука якісного та безпечного відпочинку. А якщо врахувати, що наразі в нашій державі ще немає системи сертифікації гідів та інструкторів на активних маршрутах, то варто звернути увагу на такі моменти:

  • чи їздять ваші майбутні гіди в спортивно-тренувальні та пізнавальні мандрівки на інші гірські ріки в Україні та за її межами;
  • чи існує у фірмі, клубі чи кемпі власна система підготовки гідів, здачі кваліфікаційних вимог тощо;
  • чи відвідують спеціалізовані навчальні курси тощо;
  • чи беруть участь у водних змаганнях, а, може, й організовують їх;
  • чи належним чином вони екіпіровані: жилети, шоломи, рятувальні кінці, стропорізи;
  • в якому форматі відбувається передстартовий інструктаж: чи акцентують увагу на таких моментах, як безпека та аварійні ситуації, спорядження та користування ним, човни та керування ними, краєзнавча довідка;
  • чи практикують супровід на каяках (safety kayaker) маломірних човнів задля безпеки учасників.

СПЕЦІАЛІЗОВАНА ІНФРАСТРУКТУРА
У випадку належної організації рафтинг-кемпу ви гарантовано отримаєте якісний продукт, добрі спогади та хороші враження.

Останнім часом у Карпатах з’явилося безліч місць, де можна замовити сплав.

Кемп "Білий Слон" приємно здивує вас рівнем та різноманітністю човнів, підготовкою гідів, комфортним проживанням, наявністю санвузлів, переодягалень, сушарок для одягу та взуття, іншими корисними послугами (фотосупровід, прокат action камер) тощо. 

Про безпеку на сплавах у Карпатах з TURE та кваліфікацію наших гідів читайте тут.

ВІДПОЧИНОК ІЗ ДІТЬМИ
За належного рівня води на відповідних човнах із якісним екіпіруванням та під пильним наглядом гідів можливі сплави з дітьми. Згода та участь батьків — обов'язкові.

ПРИЙНЯТНА ЦІНА
“Низька ціна" не завжди означає “хороша”. А якщо це стосується активного та екстремального відпочинку, нехтувати якістю та безпекою аж ніяк не варто. Тож краще звертатися до професіоналів. Хоча у них вартість послуг не завжди найнижча.